2018: 100-lecie Niepodległej oraz 30-lecie Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Lwowiacy”


100-lecie Niepodległej 01

Dźwiękiem dzwonów i głosem trębit, które zawsze oznajmiały nam zapowiedź ważnych chwil, chwil radosnych i tragicznych w historii naszych narodów, rozpoczęliśmy świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, chociaż Ukraina była pierwszym państwem, która zatwierdziła Uniwersałem swoją niezależność od sąsiadów. Podobnie swoją niezależność w listopadzie i grudniu zatwierdziła Litwa, Czesi, Słowacy, Węgrzy itd. Tymże koncertem rozpoczynamy świętowanie 30-lecia Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Lwowiacy”.

 

Czytaj więcej...

2017: Inauguracja 100-lecia obchodów odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

100 lat inauguracji - 01

Za niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej oddali życie najlepsi jej synowie. Pierwszy polski Listopad był w 1831 roku. Po powstaniu listopadowym pozostały groby, wygnanie i tęsknota za tą, co nie zginęła. 

W 1914 roku Polacy znów poszli „starym ojców szlakiem”, i wierząc, że „droga do wolnej ojczyzny prowadzi jak zawsze przez krew i blizny, skupili się wówczas wokół dobrze już wtedy znanego przybysza z Litwy – Józefa Piłsudskiego – komendanta, naczelnika, marszałka, a dla niektórych po prostu Dziadka. Kiedy wszyscy prawie zwątpili w skuteczność walki narodowo-wyzwoleńczej, on potrafi ł porwać za sobą najpierw tych, co gotowi byli „na stos rzucić swój życia los”, a potem cały naród. Wolność została odzyskana. Ale nie tylko o swej ojczyźnie mówił Piłsudski. Wierzył też w niepodległość Ukrainy. Jego słowa „nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski” świadczą o dalekowzroczności i poszanowaniu innej narodowości. Każdy naród pragnie niepodległości i niezależnego bytu. Oby tak zostało, bo w jedności jest nasza siła.

Czytaj więcej...

„Lwowiacy” w kręgu przyjaciół

Z okazji jubileuszu swego 20-lecia najstarszy polski zespół pieśni i tańca we Lwowie pod przewodnictwem Stanisława Durysa zaprezentował po raz kolejny lwowskiej publiczności swój dorobek. Swoją twórczość przedstawili też Polacy z Borysławia i szereg wykonawców ukraińskich.


Czytaj więcej...

2011 Lwowiacy - Aktualności.
Powered by Joomla 1.7 Templates